فرهنگی

اشتراکات فرهنگی دو ملت و بویژه مشابهت های فراوان فرهنگ فولکلوریک  مناطق همجوار دو کشور  ، نشان دهندة این واقعیت است که جریان تبادل فرهنگی میان مردم ایران و عمان عمقی تاریخی دارد. علاوه بر آن، اعتقاد دو ملت به آئین آسمانی اسلام موجبات جاودانگی پیوندهای فرهنگی آنها را فراهم ساخته است.

          غنای تاریخی روابط فرهنگی، توسعة‌ آن را در عصر کنونی آسان نموده است. در سه دهة قبل شاهد جهش در گسترش این روابط هستیم. دستاورد عمده توسعه روابط دو جانبه در زمینه فرهنگی در دهة هفتاد میلادی موافقتنامه‎ای جامع در زمینه  همکاری  های  فرهنگی،  علمی و آموزشی بود که اعتبار آن تا اواسط دهة نود میلادی ادامه داشت.

          لغو اعتبار موافقتنامه مزبور در سال 1994 ( 1372 ) اگر چه سرعت همکاری های فرهنگی دو کشور را کند نمود، لیکن متولیان ذیربط دو کشور با رفت و آمدهای منظم و امضای چندین یادداشت تفاهم موجبات رونق همکاری های فرهنگی و آکادمیک فیما بین را  فراهم آوردند. سفر آقای میرسلیم وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران  به مسقط در سال 1995 ( 1374 ) و سفر مرحوم  فیصل بن علی وزیر  وقت فرهنگ و میراث ملّی سلطنت عمان به تهران در سال  1997( 1376) سرآغاز مرحله جدید توسعه روابط فرهنگی دو کشور محسوب می‎شود.

          روابط علمی و دانشگاهی دو کشور نیز با سفر وزیر آموزش عالی عمان به تهران در سال 1999 ( 1378 ) و سفر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ایران به مسقط در سال 2000 (1379 ) متحول شد. این تبادلات منجر به تأسیس “ کمیته مشترک علمی ” گردید که تاکنون پنج نشست برگزار نموده است. (آخرین دور این کمیته در مهرماه 1390 در مسقط برگزار گردید) همکاری های دوکشور در سایر زمینه های فرهنگی نیز رشد قابل توجهی داشته است. تأسیس کرسی فقه اباضی در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) ، عضویت مفتی اعظم عمان در شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مشارکت فعّال ایشان در نشستهای سالیانه این مجمع در تهران،  شرکت در مسابقات بین المللی قرآن کریم،  همکاری های کتابخانه ای، ارتباطات رادیو ـ تلویزیونی و مطبوعاتی، برگزاری هفته فیلم و هفته فرهنگی، برگزاری دو مورد نمایشگاه اسناد  تاریخ روابط دو کشور، شرکت فعّال در نمایشگاههای هنری بویژه هنرهای  تجسمی ، همکاری در ترمیم و حفظ میراث فرهنگی، زمینه سازی برای تاسیس کرسی زبان فارسی در دانشگاه سلطان قابوس، همکاری در زمینه آموزش دیپلماتیک، توسعه تبادلات  توریستی، تنوع بخشیدن به همکاری‎ های ورزشی و تلاش به منظور تاسیس مرکز مستقل زبان فارسی در مسقط از جملـه مصادیق توسعـه روابط فرهنگی دو کشور در دهة اخیـر بوده است.

          با توجه به اینکه مراکز درمانی ما در شهرهایی چون شیراز که خط پرواز مستقیم نیز برای آن شهر برقرار می باشد، در سطح مطلوبی است می توان گردشگران عمانی را در این جهت هدایت نمود. همچنین گردشگران عمانی علاقه وافری به زیارت از امکان مذهبی از جمله مشهد نشان می دهند که می توان در فصل تابستان با برقراری خط پرواز مسقیم برای جذب بیشتر آنها تلاش هایی صورت داد. از سوی دیگر عمانی ها اکثرا با مناطق سرسبز شمال کشور از جمله چالوس، رامسر، کلاردشت آشنایی دارند و علاقه زیادی برای بازدید از این مناطق نشان می دهند که می بایست سعی می شود جذابیت های طبیعی کشور از طرق گوناگون از جمله حضور در جشنواره بین المللی سالیانه فرهنگی مسقط بیشتر شناسانده شود. برنامه های دیگری چون اعلام آمادگی برای برگزاری تورهای علمی تفریحی برای دانشجویان دانشگاه های عمان نیز از دیگر راه های گسترش همکاری های فرهنگی دو کشور می بایست مد نظر قرار گیرد.